Čtení na 2 min 03 Čvn 2024

Přestaňme se přetěžovat. Pojďme společně s Nevypusť duši čelit přílišné stimulaci

Autor: Katka
Čtení na 2 minuty

Overstimulaci (přílišná simulace), tedy přetížení informacemi a vnějšími podněty, může zažít každý z nás. Jaké jsou varovné signály a co dělat, když už přehlceni jste? To se vám společně s organizací  Nevypusť duši pokusíme poradit prostřednictvím projektu „Nebuďme lhostejní k tomu, co se skrývá uvnitř – Vnitřní klid“.

Někdy je toho na nás příliš – e-maily se kupí, termíny se blíží a hluk kolem nás neustává. Do toho na nás vyskakují notifikace ze sociálních sítích, plakáty a billboardy na ulici nás přemlouvají k akci a lidé v našem okolí si vyžadují naši pozornost. Během jednoho pracovního dne obvykle dostáváme 50–80 upozornění, z nichž až 80 % je nepodstatných. Neustálá stimulace vyvolává pocity přepracování a zahlcení a může vést k prokrastinaci. Najednou se ocitneme v situaci, kdy se cítíme přehlceni a nevidíme východisko. Tento stav, se nazývá overstimulace, také přílišná stimulace či přehlcení. Jedná se o stav, kdy je naše mysl přetížena zpracováváním více vnějších podnětů, než je schopna unést. To může vést k horšímu soustředění, pocitu vyčerpání a negativnímu vlivu na naši spokojenost, produktivitu a celkový stav pohody.

         

Jak rozpoznat přílišnou stimulaci a najít cestu k vnitřnímu klidu?

Jak ale poznat, že jste přetíženi? Pozorujte na sobě varovné signály, možná máte nižší trpělivost a snadno se rozčílíte. Je pro vás obtížné ignorovat rušivé zvuky a intenzivní vůně. Nebo nemůžete udržet pozornost. V tento moment se zkuste na chvíli zastavit a uvědomit si, co vás přetěžuje. Zamyslete se nad tím, co by vám pomohlo na chvíli vypnout. Každý z nás relaxuje jinak, a je úplně na vás, jak si odpočinek nastavíte. 

Najděte svůj vnitřní klid

Pokud se v takové situaci ocitnete, najděte si klidné místo a oddechněte si. Vyzkoušejte dechová cvičení nebo uvolňující fyzickou aktivitu. Zkuste minutu skákat nahoru a dolů, obejděte budovu, podívejte se z okna a najděte 5 věcí, které vás zaujmou. Mozek si tím odpočine a zbystří. Pak se ale zamyslete i nad dlouhodobou prevencí, například si svůj den naplánujte tak, abyste měli dostatek prostoru na odpočinek a relaxaci; work-life balance je důležitým pojmem, nejen slovní hříčkou.

         

Více tipů, rad i triků, jak najít svůj vnitřní klid, najdete na stránce reknisiopomoc.answear.cz, kterou jsme v nové kampani „Nebuďme lhostejní k tomu, co se skrývá uvnitř – Vnitřní klid“ vytvořili společně s neziskovou organizací Nevypusť duši. Pokračujeme tak ve své vizi přispívání k veřejné diskusi o problematice duševního zdraví. Zatímco v první edici kampaně jsme se zaměřili na zviditelnění nárůstů psychických obtíží v populaci i jejich nedostatečnou prevenci, nyní chceme nejen našim zákazníkům pomoc k cestě za vnitřním klidem.

 

Přečtěte si další článek