5 FAKTŮ O DENIMU, KTERÉ MOŽNÁ NEZNÁTE

07/09/18

Život bez denimu si nyní už ani nedokážeme představit. Džíny, džínové bundy a sukně se staly kultem, ale co všechno víte o tomto materiálu? Seznamte se s fakty, které vám více poodhalí příběh tohoto nadčasového trendu.

Fakt 1 – Původ denimu

Dnes je denim bavlněná tkanina s keprovou vazbou, ale jeho původ je zcela odlišný. Všechno to začalo ve francouzském městě Nimes, kde se denimový materiál vyráběl ze směsi vlny a hedvábí, který se později obarvil indigem a používal na zakrývání nábytku. Už asi tušíte, proč dostal název právě denim (de Nimes).

Fakt 2 – Jak vznikly džíny  

Džíny, které se nám dnes tak velmi líbí, jsou spojeny se zlatou horečkou v USA a přistěhovalci. A právě jeden z nich, muž jménem David Jacob, se rozhodl používat denim k šití pracovního oblečení. Pevné a odolné kalhoty byly navíc zesíleny kovovými nýty – tento oděv se stal velice žádaným především mezi horníky a dělníky a Jacob okamžitě prodal 200 kusů. Brzy se k němu připojil další úspěšný pán, jménem Levi Strauss, který v roce 1853 založil první továrnu na jejich výrobu. Společnost funguje dodnes a všem fanouškům kultovních kalhot je značka Levi´s dobře známa.

Fakt 3 – Slavní fanoušci džínů

Milovníky džínů byly takové hvězdy jako James Dean, Marlon Brando, Elvis Presley a dokonce i Marylin Monroe! Právě jim vděčíme za to, že se denimové kousky přenesly do každodenního života. V 50. letech se každý chtěl alespoň něčím přiblížit svému idolu anebo ho napodobit. Díky tomu džínové kalhoty přestaly být jen pracovním oblečením a mládež rokenrolu je začala nosit s jednoduchými tričky, flanelovými košilemi a koženými bundami.

Fakt 4 – Tajemství malé kapsy

Typické džíny se skládají z pěti kapes, z nichž jedna vás určitě přinutí se zamyslet nad jejím účelem. Malá kapsička umístěna hned nad pravou přední kapsou, není jen dekorativním příslušenstvím, i když dnes už ztratila svou původní funkci. Pánové v ní byli zvyklí nosit kapesní hodinky na řetízku. Dobré řešení, co říkáte? Dnes do ní můžete vložit klíče nebo jiné drobnosti, které vám zbytečně zatěžují ruku.

Fakt 5 – Typy džínů

V módním světě jsou dány tři základní styly džínů: rovné neboli regular (straight), to znamená, kalhoty po úroveň boků s jednoduchým klasickým střihem.  Dále velmi přiléhavé skinny, které působivě zdůrazňují siluetu a široké, zcela volné. A které byste si vybrali vy?

Podívejte se na celou kolekci >>>

 

SLEDUJTE NÁS NA:

Sport is the Answear

We Are The Answear

#WeAreTheAnswear