Cítíte se na začátku roku z formy a ne a ne se do ní dostat? Zkuste běhání. Rychle funguje, nikoho k němu nepotřebujete a můžete trénovat, kdy se vám zachce. A jde to i v zimě!
1.Konec výmluvám
Nejtěžší je začít a udělat první krok. Pokud se začátku sami bojíte, domluvte se třeba s kamarádkou nebo se přihlaste do některé z běžeckých skupin, kde vás povede zkušený trenér. Existují běžecké skupiny i jen pro ženy.
2.Co na sebe
V mírné zimě, jako je teď, toho příliš nepotřebujete. Méně je více, protože když se rozběhnete, bude vám za chvíli teplo. Jednoduchá poučka radí, oblékejte se tak, jako by bylo o deset stupňů více. Takže vám postačí funkční první vrstva – která hřeje a přitom odvádí pot od těla. A na ni běžecká funkční bundička, v případě deště nebo větru i tenká větrovka. K tomu termo legíny a na hlavu čepice a na ruce rukavice.
3.Co si obout
Ještě, než začneme řešit boty, je velmi důležité pořídit si kvalitní běžecké ponožky, které by v zimě měly být tak vysoké, aby zakrývaly kotníky a hlavně achilovky. Běžecké boty na zimu nemusíte mít žádné speciální. Pouze když napadne sníh, je dobré mít boty s hrubší podrážkou, která nebude tak klouzat. Tyto boty pak využijete i na běhání v přírodě.
4.Hlavně zvolna!
Největší chybou začátečníků je přepálit tempo. Nikam nespěchejte. Začněte klusat zvolna, klidně střídejte chůzi s během. Při běhu byste měli být schopní mluvit – tak poznáte, že běžíte dobře a nebudete hned unaveni. Abyste nenachladili, ihned po doběhu se převlékněte do suchého, teprve pak se protahujte.
5.Dbejte na pravidelnost
Tréninky by měly být pravidelné, napište si klidně plán. Nic ale nepřehánějte, důležitý je i odpočinek a to, aby vám běhání dělalo radost.
Soniny tipy, co si na zimní běh vybrat:
PUMA / ADIDAS PERFORMANCE / REEBOK
UNDER ARMOUR / ADIDAS PERFORMANCE / COLUMBIA