Vytrvalostní trénink je možná více známější pod termínem kardio. Tento typ fyzické aktivity láme rekordy v popularitě, a to bez ohledu na věk nebo zkušenosti cvičících. Má značnou výhodu, pokud jde například o HIIT trénink. Který je zaměřený na spalování energie, ale to není rozhodně jeho jediná výhoda. Jaké jsou další výhody vytrvalostního tréninku? Z čeho se skládá? To vše se dozvíte v našem článku
Kardio je slovo, které padá velmi často v posilovně, nebo když chce někdo snížit svou váhu. Ne každý však ví, co je tím přesně myšleno. Jedná se o aerobní typ tréninku určený ke zlepšení kondice a také k zeštíhlení těla. Na výběr je až pět úrovní intenzity, od nízké a střední až po extrémně vysokou. Je tedy snadné vybrat si typ cvičení, který bude dokonale přizpůsobený vašim schopnostem. Ty s největší intenzitou jsou však určeny pouze pro profesionály! Cvičení vám usnadní pohodlné oblečení a sportovní obuv. Je důležité myslet i na to, abyste se v oblečení cítili příjemně.
Charakteristika vytrvalostního tréninku není složitá, protože cvičení trvá 30–60 minut a opakuje se nejméně třikrát týdně. Je však důležité cvičit pravidelně. Trénovat můžete snadno doma nebo v posilovně. Sportovní vybavení zvyšuje náročnost cvičení, takže se vyplatí používat alespoň činky. Ne každý ví, že vytrvalostní trénink má různé podoby. Trénink souvislé metody se vyznačuje nižší intenzitou zatížení, ale také delší dobou cvičení. Naproti tomu střídavá metoda spočívá v prokládání cvičení různým tempem. Opakovaná metoda tréninku se pak vyznačuje střídáním relativně krátkého, ale velmi intenzivního zatížení, které je prokládáno odpočinkem.
Jaké jsou výhody vytrvalostního tréninku?
Vytrvalostní trénink především okysličuje tělo, spaluje kalorie a zlepšuje vaši fyzickou aktivitu, ale pomáhá i s upravením hormonální rovnováhy. Výrazně zrychluje metabolické procesy a posiluje výkonnost a vytrvalost. Kardio aktivuje velké svalové skupiny, snižuje riziko zranění a také formuje postavu. Co dělá vytrvalostní trénink pro naše zdraví? Posiluje klouby, šlachy a vazy, zvyšuje objem krve v žilách a prohlubuje dýchání. Díky lepšímu kyslíkovému stropu pracuje kardiovaskulární systém efektivněji. Jak je známo jakákoliv fyzická aktivita snižuje stres a zlepšuje naši náladu. Pozitivní změny lze pozorovat pouhým okem, pokud se věnujete sportovní aktivitě pravidelně.
Za zmínku také stojí, že vytrvalostní trénink umožňuje rozvíjet flexibilitu, rychlost, obratnost a mrštnost. Zařaďte do svého plánu třikrát týdně kardio cvičení a posílíte svaly dýchacího systému, předejdete zraněním a infarktu i civilizačním chorobám, jako je ateroskleróza a hypertenze. Tato forma cvičení pomáhá snížit hladinu cukru v krvi, zmírňuje příznaky astmatu a snižuje hladinu cholesterolu. Z toho jasně vyplývá, že vám tato forma tréninku prospěje k celkovému zdraví.
Vytrvalostní trénink v kombinaci se silovým tréninkem také přispívá k budování svalové hmoty. Začít by se však mělo nejdříve se silovým tréninkem. Naopak pokud je redukce váhy na prvním místě, je třeba začít nejdříve s kardiem, po něm následuje až trénink silový.
Jak vytrvalostní trénink vypadá?
Vytrvalostní trénink byste měli přizpůsobit svým vlastním schopnostem a potřebám. Existuje mnoho možností kardio cvičení, které lze provádět doma i venku. Můžete vyzkoušet kliky, dřepy s polovičním výskokem, výskoky na jedné noze nebo rychlou chůzi. Mezi vytrvalostní tréninkové aktivity patří také crossfit, plavání, jízda na kole, veslování nebo aerobik. Možnosti jsou široké, každý si může vybrat takový sport, který ho bude bavit.
Každý trénink se liší, sami se rozhodnete, jak chcete cvičit, co vám vyhovuje a je pro vás příjemné. Nejlepší variantou je mírná námaha, která trvá alespoň 30 minut. Teprve po této době začne vaše tělo spalovat nahromaděnou tukovou tkáň. V posilovně můžete využít například běžecký pás, cyklotrenažér, orbitrek nebo jiný posilovací stroj.
Vytrvalostní trénink může mít mnoho podob. Starší lidé rádi volí nordic walking, mladší zase třeba kickbox a stálé populárnějšímu běhání se věnují všechny věkové kategorie.
A jak jsme už zmínili, důležité je cítit se při cvičení dobře. Tak si vyberte nový outfit, ať máte k pohybu další motivaci.