Čtení na 3 min 17 Led 2025

Důslednost se nevylučuje s laskavostí, říká psycholožka

Autor: Katka
Čtení na 3 minuty

Už dvacet let usiluje o to, aby bití, zneužívání a další formy ubližování dětem přestaly být brány jako standard. Petra Wünschová v Praze založila a vede Centrum LOCIKA, které dětem a jejich rodinám pomáhá žít lepší život bez násilí. Pomoc v něm nalezly už stovky traumatizovaných dětí. I proto Petra Wünschová získala ocenění Moje Heroine.

„Když rodičům říkáme, že výchova neznamená dítě ovládat, zažívají obrovský ‚aha‘ moment. A musejí se znovu učit ten přirozený vztah navázat.“

Vypráví Petra Wünschová, psycholožka a ředitelka Centra LOCIKA, které pomáhá dětem ohroženým domácím násilím. Usiluje o to, aby každé dítě, které čelí násilí tam, kde by mělo zažívat bezpečí, dostalo co nejrychleji pomoc. Možná i vás na sítích potkaly grafiky, které názorně a jednoduše nabízejí respektující reakci v náročných situacích, které s dětmi zažíváme. Stres, silné emoce, šikana nebo strach ze selhání.

Pomoc rodičům

V Centru LOCIKA pomáhají rodičům, aby dítě zvládli vést bez násilí. „Vidím denně, že rodiče mají své děti hrozně rádi, ale neumějí s nimi navázat přirozený blízký vztah, který je nejlepším regulátorem jejich chování,“ vysvětluje Petra Wünschová, oceněná titulem Moje Heroine 2024. Věří, že násilí do výchovy nepatří. A to jakékoliv násilí. Třeba i takzvaná výchovná facka. A proto se zasadila, aby se do novely občanského zákoníku dostalo ustanovení, které říká, že fyzické tresty dětí jsou nepřípustné.

„Cílem projednávané novely občanského zákoníku, která má uzákonit nepřípustnost tělesných trestů, není to, aby rodiče byli dokonalí,“ upřesňuje psycholožka. „V LOCICE usilujeme právě o to, aby když rodič bouchne své dítě nebo na něj často ošklivě křičí, sám došel k tomu, že to není v pořádku, a zvolil terapii, zavolal na nějakou podpůrnou linku. V těch prvních fázích stačí málo a zabráníme tomu, aby se vztah s dítětem nenávratně poškodil. Vlastně se dá říci, že usilujeme o něco podobného, jako se podařilo u kouření. Moje generace ještě kouřila u kávy v kanceláři. Mým dospělým dětem to už přijde nepředstavitelné. Zákaz kouření v restauracích se dlouho zdál nezměnitelný, ale přišla vnější regulace a stanovila nepřekročitelné minimum,” dodává.

 

Petra Wünschová má na sobě halenku a kalhoty BOSS. Foto: Tomáš Beran, make-up a styling: Natálie Host (Pure District), produkce: Linda Majerová

Důslednost se nevylučuje s laskavostí

Z toho, jak mluví o rodičích, dětech a výchově, jasně vyplývá, že bychom jako společnost měli mít víc respektu a laskavosti nejen k dětem,
ale i k rodičům. „Když si tady pořídíte děti, tak vám hrozí sociální vyloučení. Společnost vám nedává pocítit, že vás oceňuje. Spíš máte s těmi ‚uřvanými dětmi‘ někam zalézt a do společnosti zpět vylézt, až se naučí chovat. Tím neříkám, že děti nemáme vést ke slušnosti a respektu, ale rozhodně k tomu netvoříme laskavou atmosféru. A vnímám to na spoustě úrovní,“ vysvětluje.

Petra Wünschová není zastánkyní volné výchovy. „Do dobré výchovy patří, když dítě pocítí nějaký přirozený následek svého chování. Ale trest vám vždycky vyvolává bolest nebo ponížení, což nevede k žádoucí změně chování, ale jenom k tomu, že dítě se některým situacím začne vyhýbat nebo je dělat za vašimi zády. Hranice a pravidla jsou vývojovou potřebou, ale měly by dávat smysl. Důslednost se nevylučuje s laskavostí,“ je přesvědčená Petra Wünschová.

Přečtěte si další článek