Nejen Halloween. Co je mexický svátek Dia de Muertos?

Markéta
|
02 listopadu 2021
|
Čtení na 4 minuty
Čtení na 4 minuty

V nejbližších dnech se budeme bavit nejen u příležitosti Halloweenu. Podívejte se, jak Mexičané slaví Dia de Muertos!

Pár dní mezi říjnem a listopadem pro mnohé znamená Halloween. Každá země má své zvyky: v Mexiku je v této době úplně jiný svátek – s vůní sladkých rohlíků, posetými lupínky měsíčku a plný barevných lebek a koster Dia de Muertos – potvrzení života a smrti. Naše ambasadorka a porotkyně soutěže Lifespiration Starts Here, Agata Stankiewicz známá jako @sugar.ladyyy, která se vydala na druhý kontinent, aby tento neobvyklý, barevný svátek viděla zblízka, vám o této neobyčejné tradici řekne víc. Přečtěte si její příběh:

Dia de Muertos – radostný svátek mrtvých

Dia de Muertos neboli Den mrtvých je nejstarší mexický náboženský svátek na počest posmrtného života mrtvých a rodinných vazeb a jeho tradice sahá až do předkolumbovských náboženství a je stará 3 000 let. Oslavy se konají několik dní. Mexičané věří, že od půlnoci 31. října sestupují duše zesnulých dětí z nebe na zem a 1. listopadu se setkávají se svými rodinami, a že duše zesnulých dospělých přicházejí na návštěvu 2. listopadu. Na rozdíl od našich místních zvyků a chápání smrti je Dia de Muertos velmi barevný a radostný, neboť znamená dlouho očekávané setkání s blízkými, kteří zemřeli. Mexičané pevně věří, že dobré přijetí duchů jejich zesnulých příbuzných jim zajistí blaho, zdraví a ochranu před neštěstím. Stojí za zmínku, že pro Mexičany jsou život a smrt propojeny a smrt není důvodem ke smutku nebo oplakávání. Její uvědomění nás nutí více milovat život, vážit si ho a brát si z něj to nejlepší. Mexičané jsou jedním z nejnáboženštějších národů na světě a tento svátek je v jejich kultuře nejpestřejší a nejbarevnější. Milují ho!

V čem se Dia de Muertos liší od Halloweenu?

Všimněte si, že tento svátek, i když by se na první pohled mohlo zdát, nemá nic společného s Halloweenem, ačkoli připadá na podobná data! Dia de Muertos má své kořeny v předkolumbovské kultuře a od začátku bylo jeho cílem uctívání pouta s duchy předků. Na druhé straně Halloween pochází ze zcela jiného kontinentu (Evropy) a jeho původ sahá až ke keltským tradicím. Oslava Halloweenu se spojovala s koncem podzimu a začátkem zimy – někdy, když je hranice mezi posmrtným životem a světem živých nezřetelná, a proto mají k lidem přístup dobří i zlí duchové. Zvyk nosit masky a strašidelné kostýmy souvisí s jejich odháněním. Samozřejmě, Halloween pronikl do dnešní popkultury a pojí se se zábavou. Jeho vliv zasahuje i do Mexika, kde konkuruje místní tradici Dia de Muertos.

Symboly Dia de Muertos

Dia de Muertos se neobejde bez několika symbolů. Jedním z nich je žlutooranžový květ – měsíček, nazývaný také Flor de Muerto. Jsou doslova všude. V tento den Mexičané zdobí hroby svých příbuzných a oltáře pro mrtvé. Barevné oltáře jsou všude: na ulici, před obchody, v domech, na pracovištích, ve školách… Zajímavostí je, že průvody Dia de Muertos v Mexiku nikdy nebyly tradicí, až do filmu James Bond Spectre. Poté, co se průvod objevil ve filmu, se ministerstvo cestovního ruchu rozhodlo jeden zorganizovat, aby lidé, kteří v té době přicházejí do země, nebyli zklamáni. Dnes jsou průvody poctou kultuře, tradicím a identitě. Mexičané je milují. Dia de Muertos nemůže existovat bez charakteristické dámy – která je inspirací pro kostýmy. La Catrina je neformální první dáma Mexika, symbol smrti v podobě kostlivce v elegantních šatech a klobouku. Vytvořil ji mexický umělec José Guadalupe Posada a její slávu zpečetil Diego Rivera, který ji umístil na jednu ze svých slavných fresek. La Catrina není strašidelná, protože v myslích Mexičanů je smrt pokračováním pozemského života. Během festivalu můžeme vidět spoustu koster – tančících, hrajících a barevných lebek, které jsou ozdobou prakticky každého oltáře.